SEO Optimizasyonu

SEO (Search Engine Optimization); arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorlarına yönelik yapılan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarıdır. SEO işlemi, site içi ve site dışı olmak üzere iki grupta incelenir. Site dışı SEO için dış kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Site içi SEO çalışması tamamen site sahibine bağlıdır.

İletişim dünyasındaki yüksek rekabet ortamında arama motoru optimizasyonları gereklilik haline gelmiştir. Kullanıcıların büyük bir kısmı tarafından arama motoru olarak tercih edilen “Google”, hedefe yönelik sonuç sunma adına sahip oldukları algoritmalar üzerinde çalışıp geliştirmektedir. Google tarafından kullanılan algoritmalar kullanıcı beklentileri ve hareketlerini esas alır. Günümüzde Google arama sonuçlarında ilk sayfa sonuçlarında yer almak oldukça önemli hale gelmiştir. Online alışveriş hizmeti sunan e-ticaret siteleri için özellikle kilit parametrelerden biridir.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) yapılırken, öncelikle sitenizin teknik düzenlemesi yapılır. Bu düzenlemeler içerisinde sitenizin URL, title gibi temel öğelerinin anahtar kelime yoğunluklu olarak düzenlenmesi bulunur. Bu düzenlemelerden sonra sitenizin içeriği optimize edilir ve sıralamalarda daha üst sıralarda yer alması sağlanır.