Octopus

Octpus herhangi bir kodlam bilgisine ihtiyaç duymadan bir veritabanı oluşturarak o veritabanınızı yönetecek bir arayüze sahip olmanızı sağlar. Octopus phpMyAdmin gibi bir script değildir. Octopus üzerinden sorgular oluşturamazsınız veya veritabanına yeni alanlar ekleyip çıkartamazsınız. Octopus  MySQL ile entegre çalışan bir İçerik Yönetim Sistemidir. 

Octopus bünyesinde içerdiği bir çok fonksiyonla hızlı ve kaliteli sistemler üretmemize olanak sağlamaktadır. İçerik Yönetimi her siteye göre değişiklik gösteremediği sürece düzgün işlememektedir. Buna çare olarakda Worpress,Joomla gibi sistemler geliştirilmiştir.Her müşterinin farklı talepleri olacağından ve taleplerin her zaman değişime açık olmasından dolayı Octopus bizleri bir adım öne çıkarmaktadır. Octopus sayesinde 20 dakikada sıfırdan oluşturulan veritabanlarına İçerik Yönetim Sistemi ayarlanabilmektedir. Talep edilen değişimlerin de sisteme uyarlanması 1-2 dakika gibi bir zaman almaktadır. 

Octopus kullanarak benzersiz siteler ve benzersiz veritabanları yaratabilirsiniz. Hızlı ve anlık değişen altyapısı ile size zaman kazandırır.

Süreç nasıl işler ?

  1. Veritabanı oluşturulur
  2. Octopus veritabanına bağlanır
  3. Panelinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Demo Kullanıcı Adı ve Şifresi
username : superuser
password : 123321

Demo Area Normal Kullanıcı
username : normaluser
password : 123321

Not: Normal kullanıcılar sadece alanlara ekleme çıkarma ve düzenleme yapabilirler.Alanları düzenleyemezler.

Peki ama neler yapabilirsiniz?

Enum Alan Yönetimi : Diyelimki sayfa_durumu diye bir enum alan belirlediniz ve bu alanda 1 ve 0 değerlerine yer verdiniz. Sistemde giriş yaparken bunların Aktif ve Pasif olarak görünmesini istiyorsunuz.Octopus ile bunu ayarlamak 1dk'nızı almakta.

Tablo Alanlarını Birbirine Bağlama : Diller diye bir tablonuz var ve bu tablonuzu sayfalar tablosundaki dil alanıyla ilişkilendirmek istiyorsunuz. Tabi sadece ilişkilendirmek yetmez. Bunu ekleme çıkarma yaparken de kullanıcının ordan seçmesini ancak seçerkende id gibi bir alanın değilde dil adının görüntülenmesini istiyorsunuz :)) Evet 1 dk da bu istediğinizi gerçekleştiriyoruz.

Maskeli Alan Oluşturma : Telefon veya IP adresi veya TC Kimlik gibi girilmesini istediğiniz alanlar var ve bu alanlaın belli formatlarda girilmesi gerekmekte. TC Kimlik numarası 11 haneli olmalı ve sayısal değer girilmelidir. Bu ayarları Octopus sayesinde 1 dk da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Harita Desteği : Veritabanı tablolarında lokasyon bilgisi tutmak istiyorsunuz. Ancak enlem boylam gibi değerler gerekmekte. Octopus bunu sürükle bırak ile sizler için çözmekte. Alanı haritalı alan yapabilirsiniz. Böylece kullanıcı ekleme yaparken otomatik olarak enlem boylam verisini alır ve veritabanına yazar.

Otomatik Arama Motoru Dostu URL'ler : URL için bir alanınız var ve bu alanda yazılanların arama motoru dostu olmasını istiyorsunuz. Örneğin bir blog yazınız var ve url nin bu blog yazısının adından türemesini istiyorsunuz. Sistem otomatik olarak bunu sizin yerinize yapmakta.

Zorunlu Alanları Veritabanından Yönetin : Ekleme yaparken veya düzenlerken bazı alanların olmazsa olmaz doldurulması gerekmekte. Bunu ayarlamak için panele kod yazmanıza gerek yok. Veritabanında tutacağınız değer eğer boş olabilir olarak işaretlendiyse sistem otomatik olarak zorunlu kılmaz ancak doldurulması zorunlu olarak bırakıldıysa sistem kullanıcıya otomatik olarak bu alanın doldurulmasını talep eder. Bu işlemleri veritabanınızı yarattıktan sonra düşünmenize gerek yok. Veritabanı oluşturuken validasyonu da oluşturmaktasınız.

Dosya Yükleme Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı :  Kod yazmadan istediğiniz denetimler ile istediğiniz sayıda dosya yüklemesi tanımlaması yapabilirsiniz.Denetimleri MIME türüne göre ve boyuta göre yapabilmektedir. Bir alana dosya yüklemesi yapmak 1 dakikanızı almaktadır.

Tablo Bazlı Kullanıcı Yönetimi : Panelinizi başkalarının da kullanmasını istiyorsunuz ancak her yeri görmelerini istemiyorsunuz. Kullanıcı açarken hangi kullanıcının nereyi yönetebileceğini tablo bazlo seçebilmektesiniz.