Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal kimlik kavramı soyut ve içini doldurması oldukça zor bir kavramdır. Marka değeri yaratmanın sağladığı ekonomik kazançların ardından herkesin aklında yer eden kurumsal kimlik tanımını aslında günlük yaşantımızda birçok olayda görmekteyiz. Kurumsal kimlik; ülkedeki en iyi döneri yapmasına rağmen sadece bulunduğu sokakta tanınan bir dönerci ile tüm ülke çapında restoran zincirleri olan dönerci arasındaki farkı gösterir.

Kurumsal kimlik kavramını daha kapsamlı örnekle anlatalım. Bir ev satın aldığınızı ve boyasından tüm eşyalarına kadar sıfırdan bir tasarım yapacağınızı düşünün. Bunun için üstün körü bir şekilde ilk bulduğunuz yerlerden ilk bulduğunuz ürünleri aldığınızı ve bunları evinize ve birbirleri ile uyuşturmaya çalıştığınızı düşünün. Oldukça yorucu ve zorlayıcı bir süreç sizi bekliyor olacak değil mi?

Bir de bu süreci planlayıp yapalım. Öncelikle kafanızda bir dekorasyon tarzı belirlediniz. Bu tarzı yansıtacak 2 – 3 renk seçtiniz. Daha sonra evinizin şekline ve alanına göre eşyalarınızı, bu eşyaların duruş şekillerini, ölçülerini, kullanım amaçlarını hesapladınız. Ardından aksesuarlar ile zenginleştirdiniz. Sonuca geldiğinizde birbiri ile uyumlu, hepsi işinize yarayan bir bütünlük elde etmiş oldunuz. Komşularınız veya arkadaşlarınız evinizi ziyaret ettiklerinde, uyumlu bir tarza sahip, kendine ait bir ruhu, kimliği bulunan, enerjisi yüksek bir yaşam alanı görmüş olurlardı. Kurumsal kimlik kavramı da aynen bu kurgudaki aşamaları kapsamaktadır.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Bir restorana girerseniz, iç tasarımından personeline, menüsünden logosuna incelersiniz. Bu kavramlar arasında bir uyum mevcutsa, bulunduğunuz mekan hem aklınızda kalacaktır, hem de sizler için zihninizde bir karakter oluşturacaktır. Burada sizlere özel bir hizmet olduğu izlenimini yaratacaktır. Tüm bu kavramlar, bulunduğunuz mekanı bir marka haline getirecektir. Bu nedenle kurumsal kimliği doğru bir şekilde oluşturmak oldukça önemlidir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimlik tasarımı yapılırken öncelikle verilen hizmet ya da satılan ürün, hedeflenen kitle, iş alanı, bölgesel yapı gibi konular araştırılır. Daha sonra bu özellikler göz önüne alınırken firmanın ortaya koyduğu farklılık öne çıkarılarak logosu,amblemi, yazı karakteri, dekorasyonu, internet sitesi ile bütünlük gösteren bir kurgu yapılır.