E-Ticaret Çözümleri

E-Ticaret Nedir?

Dünya çapında katlanarak büyüyen e-ticaret sektörü günümüzde birçok kullanıcıya internet ortamında gerçek veya sanal ürünleri satın alma imkanı sunmaktadır. Modern ticaret çağında sektörün gerisinde kalmak oldukça acımasız sonuçlar doğurabilir. Ancak bu durumu terse çevirmek, yani işletmenizi internet ortamına aktarmak ve kazancınızı katlamak tamamen sizlere bağlıdır.

Hızla büyüyen bu sektörde firmanızın ihtiyacı olan atılımın bir “e-ticaret sitesi” sahibi olmak olduğunu düşünüyorsanız, gerçekten doğru bir yatırım yapmak üzeresiniz. Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere ekonomik faaliyetlerde görülen gelecek kaygıları ve dalgalanmaların aksine, internet ortamında yapılan global işler günümüzde olduğu gibi gelecekte de yoğun talep görecektir.

Bir e-ticaret sitesinin, günümüzde avm’lerde veya caddelerde hergün gezip gördüğümüz mağazalardan farklı olduğunu düşünmek, en çok yapılan hatadır. Nasıl ki bir mağaza açarken bütçenize ve çalışma tarzınıza göre bir iş planı gerçekleştiriyorsanız, aynı planlama çalışmasını e-ticaret siteniz içinde yapmalısınız.

Bir bakkalın forklifte, bir fabrikanın kasiyere ihtiyacı yoktur. Yani her ticari sistemin kendine özel bir çerçevesi bulunur. E-ticaret sistemleri de aynı günlük hayattaki gibi işlemektedir. Bu sistemler bir kalıba sığdırılamaz. Her firmanın ve her sektörün ihtiyacına yönelik çözümler yapılmalıdır.

Eski teknoloji altyapısı ile hızlı çözüm üretebilmek adına tekdüze sistemlerin çoğaltılıp tekrar kullanılması günümüzde de devam etmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile hem kullanıcıların ihtiyaçları artmakta, hem de kullanıcıya sunulacak çözümlerin hızlı bir şekilde ortaya konma imkanı oldukça fazlalaşmaktadır. Bu sebepten dolayı terzi işi diye tabir edilen kişiye özel yazılım uygulamaları eskisi gibi maliyetli ve zaman alan süreçler değildir.

E-Ticaret Sisteminin Oluşum Aşamaları

  1. Mevcut Organizasyon Yapısının ve Sistemin Değerlendirilmesi
  2. İçeriğe uygun alan adı satın alınması, hosting satın alınması
  3. Taslak Hazırlanması. Değerlendirme ve düzeltici faaliyetler
  4. Yazılım alt yapısının oluşturulması
  5. Sayfaların işlenmesi ve yayına hazırlanması
  6. İş Teslimi